انواع ماساژ | آی ریلکس

نوشته شده توسط: آی ریلکس
3 ماه قبل
124 بازدید

ماساژ شامل مدل های مختلفی است که بر روی قسمت های مختلف بدن و شیوه ی تاثیر گذاری روی هر قسمت تمرکز کرده اند. به طور کلی به مالیدن و ضربه زدن به بدن توسط دست ماساژ می گویند. در طول ماساژ، ماساژور با اعمال فشار قوی یا ملایم به عضلات مختلف در جهت کاهش درد و یا ریلکسی آن ها تلاش می کند. ماساژ درمان شخصی است که برای انجام اقدامات ماساژ آموزش دیده است. در ادامه انواع ماساژ را با هم بررسی می کنم تا بتوانید بهترین نوع ماساژ با توجه به نیازتان را برای خود برگزینید.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوعی آرام از ماساژ کامل بدن است که ایده آل برای افرادی است که :

 • برای اولین بار ماساژ می گیرند
 • تنش زیادی دارند
 • حساس به لمس هستند

این ماساژ می تواند به گروه های مختلف عضلانی کمک کند و همچنین انتخاب خوبی برای زمانی است که شما می خواهید به طور کامل در طول ماساژ استراحت کنید.

برای این ماساژ در حالی که بر روی میز ماساژ می نشینید با یک ورق پوشانده می شوید. درمانگر ماساژور این ورق را برای کشف مناطقی که در حال فعال شدن هستند، حرکت می دهد.

ماساژور از ترکیبی از موارد زیر استفاده خواهد کرد:

 • ضربه زدن
 • کشش طولانی در جهت قلب
 • حرکات دایره ای عمیق
 • ارتعاش
 • تکنیک های متحرک مفصلی

ماساژ سوئدی معمولا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می برد.

ماساژ سنگ گرم

ماساژ ماساژ داغ برای افرادی که دارای درد و تنش عضلانی هستند و یا به سادگی می خواهند آرامش را به دست بیاورند بسیار مفید است. این نوع از ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است، با این تفاوت که ماساژور از سنگ های گرمائی به جای دست خود استفاده می کند. این موضوع باعث کاهش تنش عضلانی شده و جریان خون را بهبود می بخشد و با استفاده از سنگ های گرم، درد کاهش می یابد. ماساژ سنگ داغ برای موارد زیر بسیار مفید است :

 • تسکین تنش عضلانی
 • بهبود جریان خون
 • کاهش درد
 • ترویج آرامش
 • تسکین استرس

در طول ماساژ سنگ گرم، سنگ های گرم در نقاط مختلف اطراف بدن شما قرار می گیرند. درمانگر شما ممکن است یک سنگ را برای انجام اقدامات ماساژ در بخش های مختلف بدن با استفاده از تکنیک های ماساژ سوئدی با فشار ملایم نگه دارد. گاهی اوقات از سنگ های سرامیکی نیز استفاده می شوند. این ماساژ معمولا حدود ۹۰ دقیقه به طول می انجامد.

ماساژ آروماتراپی

آروماتراپی در لغت به معنای رایحه درمانی است و برای کسانی که در کنار ماساژ تمایل به استنشاق رایحه های دلپذیر دارند توصیه می شود. ماساژ آروماتراپی فواید بیشماری دارد که به چند مورد آن اشاره می کنیم :

 • تقویت روحیه و خلق و خو
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش علائم افسردگی
 • از بین بردن تنش عضلانی
 • از بین برنده ی درد

ماساژ آروماتراپی با اسفاده از روغن های مخصوص همراه است و ماساژور معمولا از روغن هایی به سلقیه خود استفاده کند ولی شما می توانید در صورت تمایل رایحه های دیگری را انتخاب کنید. همچنین اسانس ها قبل از اعمال روی پوست رقیق می شوند.

ماساژ آروماتراپی معمولا بر روی کمر، شانه ها و بازو ها انجام می شود ولی شما می توانید ماساژ کل بدن را نیز انتخاب کنید. در طول انجام این سبک از ماساژ روغن ها و اسانس ها بر روی بدن مالیده شده و پس از زمان کوتاهی جذب می شوند که این امر علاوه بر رفع خستگی و تنش موجب شفاف سازی پوست و تقویت آن نیز می گردد. ماساژ آروماتراپی ۶۰-۹۰ دقیقه است.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق از فشار ماساژ سوئدی استفاده می کند. این ماساژ برای کسانی که مشکلات عضلانی مزمن مانند درد، آسیب یا عدم تعادل دارند، گزینه خوبی است و می تواند به کاهش درد های عضلانی مزمن و اضطراب کمک کند.

در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژور از فشار های آرام انگشت شروع کرده و رفته رفته برای از بین بردن تنش از عمیق ترین لایه های ماهیچه و بافت همبند شما به عمق عضلات می رود. این ماساژ ۶۰-۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.

نکته: ماساژ بافت عمیق ممکن است دردناک باشد ما برای رفع دائمی این درد ها بهتر است اندکی تحمل کنید.

ماساژ ورزشی

این ماساژ برای وزشکارانی که مدام با آسیب های ورزشی سر و کله می زنند، گزینه ی خوبی است. این سبک برای جلوگیری از آسیب هاب ورزشی نیز بسیار مفید است و توصیه می شود کسانی که در معرض این آسیب ها قرار دارند این ماساژ را مرتبا دریافت کنند. ماساژ ورزشی موجب نرمی بافت ها می شود و برای از بین بردن درد و تنش عضلانی بسیار مفید است.

ماساژ ورزشی می تواند بر روی کل بدن و یا فقط نقاطی که نیاز به درمان دارند استفاده شود. این ماساژ با توجه به میزان آیسب دیدگی بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه به طول می انجامد.

ماساژ رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای افرادی که به دنبال استراحت و یا بازگرداندن سطح انرژی طبیعی خود هستند، مناسب است. اگر از جمله افرادی هستید که تمایلی به لمس شدن کل بدنتان ندارید این سبک برای شما ساخته شده است. رفلکسولوژی با استفاده از فشار ملایم بر روی قسمت های مختلف پاها، دست ها و گوش ها، کار می کند. ماساژ رفلکسولوژی ۳۰-۶۰ دقیقه طول می کشد.

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای افرادی که احساس آرامش و تسکین استرس، درد و تنش را اولویت قرار می دهند، مناسب است. این ماساژ اصالتی ژاپنی دارد و موجب:

 • ترویج آرامش و راحتی
 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 • تسکین سر درد
 • کاهش تنش عضلانی

ماساژ شیاتسو تمام بدن را در بر می گیرد، اما ماساژور شما ممکن است در مناطقی از بدن که نیاز به تمرکز بیشتری دارند، زمان بیشتری را صرف کند. در طول ماساژ، ماساژور از کف دست ها و انگشت شست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده خواهد کرد. ماساژ شیاتسو به طور معمول ۶۰-۹۰ دقیقه طول می کشد.

صندلی ماساژور

صندلی ماساژور برای افرادی که می خواهند ماساژی سریع و بدون اتلاف وقت و هزینه زیاد را تجربه کنند، بسیار مفید است. صندلی ماساژور برای کسانی طراحی شده است که می خواهند همه ی سبک های ماساژ را در منزل یا محیط کار خود داشته باشند و یک بار برای همیشه هزینه کنند و از ماساژ لذت ببرند. در طول ماساژ، شما به طور کامل لباس می پوشید و در یک صندلی مخصوص که برای انجام ماساژ طراحی شده می نشینید. سپس با انتخاب سبک ماساژ مورد نظر خود در کمال آرامش ماساژ خود را دریافت می کنید. این ماساژ معمولا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است.

سخن پایانی
ماساژ ممکن است راهی برای رفع خستگی جسمی، ذهنی و احساسی شما باشد. آزمایش انواع مختلف ماساژ و ماساژورهای مختلف برای پیدا کردن بهترین سبک ماساژ مناسب شما بهترین را می باشد. در کنار این موارد با در نظر گرفتن هزینه های ماساژ و زمانی که باید برای رفتن به مراکز اسپا و ماساژ صرف کنید به یک نتیجه کلی می رسیم که انتخاب صندلی ماساژور می تواند راه حل جایگزین بسیار خوبی باشد.

 

برچسب‌ها, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *